امروز: یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ -
کد خبر: 61836تاریخ انتشار : 22:12:08 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020

آتش سوزی جنگل‌های ارسباران خاموش شد

آتش سوزی جنگل‌های ارسباران خاموش شد

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: آتش سوزی جنگل‌های ارسباران در محدوده روستا‌های هوچ، آوارسین، نوجه ده سفلی، خریل، ییلاق تارودی اولن، صومعه و قلعه لو (در ۷ نقطه مجزا)‌ شهرستان‌های خداآفرین و کلیبر خاموش شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز، رحیم مهردادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه آتش سوزی‌های این مناطق از روز یک شنبه ۱۹ مرداد شروع شده بود افزود: با توجه به وزش شدید باد و پوشش علفی غنی در کف جنگل و دمای زیاد هوا و به تبع آن گسترش دامنه آتش سوزی اطفای آتش زمان بر شد.

او با بیان اینکه چهار گروه شامل ۲۵ نفر از ماهرترین و ورزیده‌ترین نیرو‌های ستادی اداره کل عازم منطقه شدند گفت: این آتش سوزی به رغم صعب العبور بودن منطقه و شرایط بسیار سخت جوی به لحاظ وزش باد با تلاش مجاهدانه همکاران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های خداآفرین و کلیبر و ستاد اداره کل، نیرو‌های ناحیه مقاومت بسیج، نیرو‌های مردمی، هنگ مرزی، انتظامی و هلال احمر شهرستان خدا آفرین اطفا شد.

خبر جدید  واگذاری مسکن مهر ۴۶ شهراستان به شهرداری‌ها تا پایان سال جاری

او خاطرنشان کرد: پس از کنترل و مهار آتش سوزی، با توجه به وزش باد و احتمال آتش سوزی مجدد همکاران منابع طبیعی به مدت ۸ ساعت اقدام به لکه گیری کردند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی  گفت: تیر ماه امسال هم منطقه قره تیکانلوی شهرستان خداآفرین دچار آتش سوزی شد.

خبر جدید  گندزدایی و ضدعفونی مستمر شهر تبریز

جنگل‌های ارسباران در سال گذشته نیز به مدت ۴ روز در ۳ نقطه متقاوت در شهرستان مرزی خداآفرین به دلیل خطای انسانی دچار آتش سوزی شد.

ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری آن شمرده می‌شود، به گونه‌ای که گفته می‌شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه‌های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می‌شود.

خبر جدید  استقبال کشاورزان مراغه‌ای از کاشت کلزا

جنگل‌های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان‌های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)