امروز: یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ -
کد خبر: 743تاریخ انتشار : 16:48:47 - دوشنبه 5 فوریه 2018

تزریق واکسن «گارداسیل» موثر در پیشگیری از سرطان سرویکس

تزریق واکسن «گارداسیل» موثر در پیشگیری از سرطان سرویکس

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان با بیان این‌که سرطان‌ها دومین علت مرگ‌ومیر زنان در کشور است، گفت: پیشگیری از شیوع سرطان باید در اولویت قرار گیرد. به گزارش ایسنا، «مریم واعظی» در همایش سلامت بانوان با محوریت پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان، با بیان این‌که بیماری قلبی‌ و عروقی، حوادث و سرطان‌ها […]

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان با بیان این‌که سرطان‌ها دومین علت مرگ‌ومیر زنان در کشور است، گفت: پیشگیری از شیوع سرطان باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، «مریم واعظی» در همایش سلامت بانوان با محوریت پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان، با بیان این‌که بیماری قلبی‌ و عروقی، حوادث و سرطان‌ها سه علت اصلی مرگ و میر مردان در کشور است، اظهار کرد: بیماری قلبی و عروقی و سرطان‌ها به ترتیب اولین و دومین عامل مرگ و میر زنان در کشور هستند.

وی با اشاره به این‌که در گذشته بیماری‌های واگیردار و عفونی مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر در جامعه بود، افزود: طبق وضعیت فعلی، اکنون بیماری‌های غیرواگیر دار مزمن از جمله سرطان‌ها، قلبی و عروقی، فشار خون، چاقی و چربی خون سلامت افراد را تهدید می‌کند.

این متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ انکولوژی زنان بیماری‌های غیرواگیردار مزمن را به‌عنوان دغدغه‌ی اصلی و جهانی سازمان بهداشت جهانی دانست و گفت: چاقی با ۴۸ درصد، فشارخون با ۱۹ درصد، قندخون معمول با ۱۳ درصد، چربی خون با ۲۸ درصد، کم تحرکی با ۴۵ درصد و غذای ناسالم با ۸۸ درصد سلامت افراد را تهدید می‌کند.

خبر جدید  جهاد دانشگاهی با تکیه بر جوانان خلاق مبتکر برنامه‌های بدیع فرهنگی است

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان با بیان این‌که سازمان بهداشت جهانی برنامه‌ای در راستای مقابله با بیماری غیر واگیردار در جهان تا سال ۲۰۲۵ اجرایی می‌کند، گفت: با اجرای این برنامه‌ها تا سال ۱۴۰۴، ۲۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیردار باید کاهش یابد. 

 وی با بیان این‌که سرطان‌های دستگاه گوارش، پستان و دهانه‌ی رحم در زنان قابل پیشگیری است، اظهار کرد: سرطان «سرویکس» یکی از عوامل مرگ‌ومیر زنان است که در آن قسمتی از سیستم تناسلی دچار نارسایی می‌شود و به جرات می‌توان گفت که ۹۰ درصد بیماری سرطانی سرویکس زنان در استان در مرحله‌ی پیشرفته بوده و قابل درمان نیستند که این فاجعه‌ای برای جامعه است. 

خبر جدید  سفالهای مینایی مراغه اوج هنر سفالگری

وی ادامه داد: سن متوسط جهت تشخیص بیماری سرویکس ۵۲ سالگی بوده و شیوع جغرافیایی آن نیز متفاوت است، به طوری که میزان مبتلایان به این بیماری در نژاد سیاه پوستان نسبت به سفید پوستان بالاتر بوده است و با بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی افراد، میزان مبتلایان به این بیماری کاهش می‌یابد. 

واعظی با بیان این‌که ویروس HPV در «بیماری سرویکس نوع کم خطر» موجب ایجاد ضایعات زگیلی در بدن بانوان می‌شود، گفت: هیچ روش درمانی جهت درمان سرطان سرویکس نوع کم خطر نداریم؛ چرا که ۳۰ درصد این نوع بیماری علی‌رغم درمان عود می‌کند، اما سرویکس نوع پرخطر نیاز به غربالگری داشته و در مراحل اولیه‌ی تشخیص با تجویزهای لازم درمان می‌شود. 

 وی با اشاره به این‌که روش درمان پاپ اسمیر موجب کاهش بروز سرطان سرویکس می‌شود، اظهار کرد: پاپ اسمیر روشی از غربالگری است که فرد با انجام آن یک مرتبه در عمر خود موجب کاهش این بیماری می‌شود.

خبر جدید  محوطه ارک تبریز برای گردشگران ساماندهی می‌شود

 وی تزریق واکسن گارداسیل را جهت پیشگیری و درمان سرطان سرویکس موثر دانست و گفت: این واکسن جهت تجویز از سنین  ۱۱تا ۲۶ سالگی افراد موثر است و معتقدم که این طرح جزء واکسیناسیون ملی شود ولی چون دارای هزینه‌های بالایی است هنوز با اجرای آن در کشور موافقت نشده است. 

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان در بخش دیگر سخنان عنوان کرد: مرکز آموزشی و درمان الزهرا تبریز در نیمه‌ی دوم ۹۷ به صورت رسمی به عنوان مرکز جامع سلامت زنان معرفی می‌شود.

فریبا بخشیان، کارشناس ارشد مامایی در همایش سلامت بانوان، با اشاره به این‌که سرطان پستان جزو شایع ترین سرطان‌ها در قشر زنان است، اظهار کرد: معاینه‌ی خودآزمایی پستان باید به قشر زنان آموزش داده و از طریق ماموگرافی نیز مورد غربالگری قرار گیرد.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)