امروز: یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ -
کد خبر: 827تاریخ انتشار : 11:12:03 - شنبه 13 ژانویه 2018

ثبت ۲ رسم چهارشنبه خاتون و دوشاب شهرستان ملکان در فهرست آثار میراث ناملموس کشور

ثبت ۲ رسم چهارشنبه خاتون و دوشاب شهرستان ملکان در فهرست آثار میراث ناملموس کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی ملکان از ثبت رسم چهارشنبه خاتون چهارشنبه ننه روستای آقمنار شهرستان ملکان در فهرست آثار ملی خبر داد. به گزارش ایلنا، وحید خادمی درباره جزئیات این خبر گفت:در نشست کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی  با حضور فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، و […]

رئیس اداره میراث فرهنگی ملکان از ثبت رسم چهارشنبه خاتون چهارشنبه ننه روستای آقمنار شهرستان ملکان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ایلنا، وحید خادمی درباره جزئیات این خبر گفت:در نشست کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی  با حضور فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، و کارشناسان مربوطه و نمایندگان میراث فرهنگی استانهای کشور در تهران برگزار شد، پس از طرح و دفاعیات لازم  ۱۲ اثر میراث ناملموس از استان آذربایجان شرقی پس از تصویب اعضا در فهرست آثار میراث ناملموس ملی قرار گرفت .

خبر جدید  حضور سرمایه گذاران خارجی در منطقه آزاد ارس قابل توجه است

وی به پایگاه خبری شهریار نیوز گفت : از این ۱۲ آثار ثبت شده  دو اثر  دوشاب ملکان و چهارشنبه خاتون از شهرستان ملکان جزو آثار ناملموس در فهرست ملی کشور ثبت شد.

خادمی در ادامه از مستند‌نگاری سه اثر دیگر از شهرستان ملکان جهت طرح در شورای ثبت استان خبر داد و اظهار کرد: نخ ریسی در روستای یولقونلوی جدید ، کشتی آشیرما روستای آقمنار و نحوه کاشت و برداشت انگور  و فرآوری سنتی کشمش در روستای قوریجان از توابع بخش مرکزی ملکان جهت طرح در فهرست آثار ملی به شورای ثبت استان ارسال خواهد شد تا پس از تصویب به سازمان میراث فرهنگی کشور جهت ثبت ارسال خواهد شد.

خبر جدید  رزمایش رسول الله جهادگران چاراویماقی در خدمات رسانی

وی ثبت بیش از ۱۲۰ اثر میراث فرهنگی ملموس و ناملموس از شهرستان ملکان در فهرست آثار ملی کشور را نشان از توانمندی، ارزش و اهمیت میراث ملکان در کشور دانست و افزود: شهرستان ملکان بواسطه داشتن تاریخ و فرهنگ اصیل خود علاوه بر آثار تاریخی و ارزشمندی همچون قلعه بختک لیلان . پلهای تاریخی قلعه جوق و پل تاریخی لیلان و تپه های تاریخی از هزاره های اول  و دوم ق.م ثبت شده همواره از طریق توانمندی های هنرمندان و ادیبان خود در استان و کشور شهرتی بی بدیل داشته و نقش موثری را در ذخیره گنجینه های فرهنگی ایران ایفا کرده است .

خبر جدید  نارکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی توطئه اصلی دشمنان است

رئیس اداره میراث فرهنگی ملکان همچنین با اشاره به برگزاری رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیزگفت:با توجه به اینکه تبریز و آذربایجان  شرقی در فرصت مغتنم و طلایی رویداد بزرگ ۲۰۱۸ قرار گرفته است، شهرستان ملکان نیز برنامه ها و رویدادهای مهمی را تدارک دیده که در فرصتهای بعدی به تشریح آنها خواهیم پرداخت .

 

 

0/5 (0 نقد و بررسی)