امروز: جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ -
کد خبر: 61975تاریخ انتشار : 20:13:28 - یکشنبه 11 اکتبر 2020

ساز و کار نظارتی برای استخراج طلا از معدن اندریان آذربایجان شرقی وجود ندارد

ساز و کار نظارتی برای استخراج طلا از معدن اندریان آذربایجان شرقی وجود ندارد

مسئول سابق سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند گفت: ساز و کار نظارتی برای استخراج سنگ طلا از معدن اندریان وجود ندارد و در این رابطه دستگاه‌های نظارتی باید ورود کنند و پاسخگو باشند.

محمد صالح ترکمان، مسئول سابق سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به آخرین وضعیت معدن اندریان گفت: در مورد معدن اندریان سه اصل وجود دارد، نحوه واگذاری، آلودگی محیط زیست وفرایند نظارت برداشت طلا از معدن، که این موارد از سوی بسیج دانشجویی مورد بررسی قرار گرفته است.   بیشتر بخوانید: بهره‌برداری‌های غیرمجاز از معدن اندریان آذربایجان شرقی امنیتی شده / خرید و فروش آسان سیانور در ورزقان! معدن طلای اندریان به جای فرصت تبدیل به معضل شده است نوری: اگر منابع طبیعی را تخریب کردیم، پولش را دادیم / برداشت کنندگان غیر مجاز، دغدغه اصلی بهره‌بردار معدن طلا اندریان نقاط مبهم معدنی با ۳۰ میلیون تن خاک طلا / ابهامات واگذاری ۷۰ درصد معدن مزرعه شادی به شرکت چینی
ترکمان مطرح کرد: معدن طلای اندریان به خاطر استفاده سیانور در استخراج طلا موجب آلودگی محیط زیست می شود با وجود اینکه این آلودگی باعث مسمومیت آب و هوا و از بین رفتن احشام شده است، اما محیط زیست استان ادعا می‌کند که با توجه به آزمایشاتی که انجام شده درصد سیانور در معدن معقول است، اما مردمی بومی منطقه این نظر را ندارند.
مسئول سابق سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند در ادامه تصریح کرد: به خاطر آلودگی محیط زیستی ناشی از سیانور در این منطقه وجود حتی شنیده شده افرادی مسئولیت دفن احشامی که در اطراف معدن بر اثر سیانور میمیرند را به عهده دارند تا ساکنین متوجه درصد بالای سیانور نشوند.
وی با اشاره به نحوه واگذاری معدن اندریان گفت: شرکت‌های ایرانی توانایی استخراج طلا از معدن را دارند مثلا در معدن زرشوران استخراج طلا به مراتب سخت‌تر از معدن طلای اندریان است توسط شرکت‌های ایرانی استخراج می‌شود.
ترکمان اظهار کرد: استدلالی برای واگذاری معادن به شرکت خارجی وجود ندارد؛ شفافیتی درمورد نحوه واگذاری و قرار داده معادن طلا مانند اندریان، ساری‌گونی و شادی به شرکت‌های خارجی در دسترس نیست و در این رابطه سوال مهمی وجود دارد اینکه چرا معادن طلا باید به شرکت‌های خارجی واگذار شود؟
مسئول سابق سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند خاطرنشان کرد: بعد واگذاری معدن به شرکت‌های خارجی به خاطر مسائل محیط زیستی بخشی از مراتع و زمین‌های کشاورزی ازبین رفت و مردم مشاغل خود را از دست دادند متاسفانه بعضی افراد از این فرصت استفاد و اقدام به برداشت غیر مجاز طلا از معدن کردند و ابهاماتی در باره این موضوع وجود دارد مشخص نیست که سنگ طلا به چه کسی فروخته می‌شود.
این فعال دانشجویی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در مورد معدن طلا اندریان وجود دارد معلوم نبودن ساز و کار نظارتی برای استخراج سنگ طلا از معدن است درصد خلوصی که از استخراج طلا سنجیده می‌شود بر چه اساسیه و این فرایندی است که دستگاه‌های نظارتی باید به آن ورود کنند و پاسخگو باشند.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  فاجعه زیست محیطی یک کارخانه / زمین‌های کشاورزی مراغه و بناب در معرض تهدید شرکت کاوه سودا
0/5 (0 نقد و بررسی)