امروز: دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹ -
کد خبر: 61062تاریخ انتشار : 10:54:21 - سه‌شنبه 11 فوریه 2020

عبور شرکت‌های حریم شهرستان از خط‌قرمز زیست محیطی

عبور شرکت‌های حریم شهرستان از خط‌قرمز زیست محیطی

۴۰۰ واحد صنعتی و بزرگترین شهرک صنعتی این شهر با ۷۰ کارگاه و کارخانه که درصد بالایی از آلایندگی را نیز دارند درحالی است که همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و مردم نیز روزانه این هوای آلوده را استشمام می کنند.

شعار سال: ۴۰۰ واحد صنعتی و بزرگترین شهرک صنعتی این شهر با ۷۰ کارگاه و کارخانه که درصد بالایی از آلایندگی را نیز دارند درحالی است که همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و مردم نیز روزانه این هوای آلوده را استشمام می کنند.

این آلایندگی به حدی است که حتی محیط زیست و پارک ملی بمو که در چند قدمی این شهرستان است را تهدید می‌کند،بارها مسئولان شهری برای تغییر فعالیت کارخانه‌های آلاینده و کاهش تولید آلایندگی آنها ورود کرده‌اند اما همچنان نفع صنایع به سلامتی مردم ترجیح داده شده است.

سخنگوی شورای شهر زرقان در این باره با اشاره به تایید وجود ماده خطرناک «فرمالین» در فضای این شهرستان، عنوان کرد: نقش دو کارخانه در تولید این آلاینده براساس رای دادگاه حتمی شده است اما برخلاف این رای هیچ گونه اقدامی برای کنترل و جا به جایی تاسیسات این کارخانه ها صورت نگرفته و تنها بخشی از یکی از این کارخانه ها به دستور قضایی پلمب شده است.

حسن رستم زاده در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه خط قرمز برای مردم موضوع سلامتی است؛ اظهار کرد: شرکت‌های اطراف و در حریم شهرستان زرقان از خط قرمز مردم در حوزه تامین سلامت عبور کرده و به‌رغم سود دهی بسیار بالا حاضر نیستند در موضوع محیط زیست و کاهش آلاینده‌ها هزینه کنند.

رستم زاده با بیان اینکه چندین شرکت‌ نمونه‌گیری و سنجش آلاینده‌ها که زیر نظر دانشگاه شیراز فعالیت می‌کنند،وجود فرمالین چندین برابر استانداردهای جهانی را در هوای زرقان تایید کرده‌اند، خاطرنشان کرد: شرکت‌های تولید آلایندگی به جای اصلاح به دنبال پنهان کاری هستند و به‌رغم گذشت دو سال از اعلام وضعیت نگران کننده نسبت به وجود فرمالین در فضای شهری زرقان به جای اصلاح فرصت سوزی می‌کنند.

خبر جدید  طرح معدنی ۳۶ ساله در آذربایجان‌شرقی

رستم زاده در ادامه افزود: در بازدیدی که سازمان‌هایی مانند محیط زیست، پدافند غیر عامل استانداری فارس، بهداشت از صنایع و کارخانه های آلاینده داشتند همه وجود فرمالین را در هوای شهرستان زرقان تایید کردند.

وی با بیان اینکه متاسفانه صنایع به جای اصلاح امور همواره به دنبال پنهان کاری هستند ادامه داد: این آلایندگی ها ثبت شد و فرصت ۳ تا ۶ ساله داده شد که در این مدت یکی از شرکت ها صنایع شیمیایی فارس با نصب فلیترینگ این موضوع را تا حدودی برطرف کرد اما شرکت سینا این موضوع را نادیده گرفته است.

رستم زاده با بیان اینکه این شرکت قول داده تا پایان اسفند ماه این موضوع را برطرف کند؛ تصریح کرد: متاسفانه مسئولان به بهانه اشتغال و رونق تولید این موضوع را نادیده گرفتند اما سلامتی مردم در نظر گرفته نمی شود و حاضر نیستند دستگاه های فرسوده خود را تعمیر و یا تعویض کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با گلایه از برخی مسئولان استان که به جای توجه به سلامت مردم زرقان و ارائه راهکار متناسب با آن به بهانه حفظ اشتغال مانع فعالیت شرکت‌های آلاینده نشده‌اند، گفت: مردم در عذاب هستند و نمی‌شود مطالبات آنها را نادیده گرفت.

رستم‌زاده تاکید کرد: بوی نامطبوع و آزار دهنده فرمالین در فضای شهر زرقان کاملا قابل تشخیص است و بیشتر از این نمی شود پنهان کاری کرد.

وی خطاب به کسانی که به دنبال این هستند که عمر این شورا تمام شود و بتوانند در فضای امن کار خود را دنبال کنند؛ گفت: این افراد بدانند مطالبه شورا یعنی مطالبه مردم و مردم از حق خود کوتاه نمی‌آیند و هر شورایی که روی کار آید، در بحث سلامت مردم شهر زرقان با کسی تعارف نخواهد داشت.

خبر جدید  محرومیت‌زدایی از روستاها، اساس توسعه استان است

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان همچنین با اشاره به اینکه ٩٠ درصد از نیروهای شاغل در صنایع شهرستان زرقان غیربومی هستند، یادآور شد: بسیاری از کارخانه‌ها برای اینکه اطلاعات و جزئیات مربوط به مباحث زیست محیطی و آلایندگی کارخانه‌شان به بیرون درز پیدا نکند مانع از به کارگیری نیروهای بومی شده‌اند.

بی توجهی اداره کل ورزش و جوانان استان به شهرستان زرقان

رستم زاده در ادامه از بی توجهی اداره کل ورزش و جوانان استان به شهرستان زرقان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس هیچ توجهی به وضعیت ورزشی شهرستان زرقان ندارد بطوری که بعضی از سالن‌های شهرستان از مشکلات سرمایشی و گرمایشی رنج می برند.

وی با اشاره به اینکه اداره ورزش و جوانان شهرستان زرقان حدود ۶ ماه است که سکاندار ندارد ادامه داد: ورزش شهرستان زرقان کاملا تعطیل است.

به گفته وی در حال حاضر تنها شهرداری زرقان از ورزش شهرستان حمایت می کند.

توسعه صنایع شیمیایی در شهرستان باید لغو شود

رئیس شورای اسلامی شهر زرقان با بیان اینکه توسعه صنایع شیمیایی در شهرستان باید لغو شود ادامه داد: اگرچه مراجع مختلف بارها بر آلودگی دشت زرقان صحه گذاشته اند بنابراین این دشت دیگر توان و ظرفیت وجود صنایع شیمیایی را ندارد.

محمدرضا ظریفی با بیان اینکه صنایع آلوده مستقر در زرقان باید در دراز مدت جابه‌جا شوند افزود: اگرچه این صنایع در ۵۰ سال گذشته در زرقان مستقر شده‌اند اما با گذشت زمان و توسعه شهر شاهدیم که مردم در نزدیک کارخانه سکونت یافتند که دود و آلاینده ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

ظریفی با بیان اینکه بارها مسئولان صنایع به مردم اعلام کرده‌اند که رسانه‌ای کردن و اعلام وجود صنایع آلاینده در زرقان و وجود ماده آلاینده فرمالین سبب تنش در جامعه می شود گفت: اما اعضای شورا شهر زرقان همواره بر این باورند که مردم حق زندگی سالم دارند.

خبر جدید  راه‌اندازی کارخانه بازیافت زباله جنوب آذربایجان‌شرقی

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد صنایع آلاینده در شهرستان زرقان موجود نداریم ادامه داد: حدود ۱۰ درصد از صنایع مستقر فعال در شهرستان زرقان صنایع شیمیایی هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر زرقان نیز از تهیه اطلس آلایندگی شهرستان زرقان توسط دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: در حال حاضر ٢٤ درصد صنعت استان فارس در شهرستان زرقان واقع شده و موضوع محیط زیست و کنترل آلایندگی‌ها در این شهرستان یکی از اولویت‌های شورای شهر است.

وی با بیان اینکه شورای شهر زرقان به صنایع آلاینده فرصت جایجایی داده است، گفت: به صنایعی که در راستای این مصوبه شورا حرکت کنند، تغییر کاربری همراه با ارزش افزوده مناسب بر روی املاک صنعت شان داده می‌شود تا جابجایی را توجیه پذیر کند.

وی از حضور خیرین شهر زرقان در مباحث فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و ورزشی خبر داد و گفت: درمانگاه تامین اجتماعی شهر زرقان که بخشی از آن توسط یک خیر اهدا شده است، پس از تجهیز به شکل رایگان خدمات بهداشتی و سلامت را به افراد تحت پوشش ارائه خواهد کرد.

ظریفی خاطرنشان کرد: حلوای زرقان نیز ثبت ملی شده و فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در مباحث صنعت غذایی و صنایع دستی بومی این شهر ایجاد کرده است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری خبربان،تاریخ انتشار:۱۷بهمن۱۳۹۸،کد خبر:۲۶۸۰۳۹۷۹،khabarban.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)