امروز: یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ -
کد خبر: 182تاریخ انتشار : 0:24:58 - چهارشنبه 3 ژانویه 2018

عزم دولت برای تکمیل طرح انرژی بر زمین مانده در آذربایجان شرقی

عزم دولت برای تکمیل طرح انرژی بر زمین مانده در آذربایجان شرقی

نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس از جمله طرح های زیربنایی شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی در حوزه انرژی است که علاوه بر کمک به پایداری شبکه برق کشورمان، از ظرفیت لازم برای صادرات برق به جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان نیز برخوردار است. شعار سال: نیروگاه سیکل ترکیبی هریس در ۷۰ […]

نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس از جمله طرح های زیربنایی شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی در حوزه انرژی است که علاوه بر کمک به پایداری شبکه برق کشورمان، از ظرفیت لازم برای صادرات برق به جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان نیز برخوردار است.

شعار سال: نیروگاه سیکل ترکیبی هریس در ۷۰ کیلومتری تبریز، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید یکهزار مگاوات در قالب ساخت، بهره‌برداری و واگذاری است.

با راه اندازی این نیروگاه که در دو فاز ۵۰۰ مگاواتی ساخته می شود، رکورد بهره وری نیروگاه‌های کشور از زیر ۵۰ درصد به ۵۸ درصد جهش می یابد.

گفته می شود به منظور گازرسانی به این نیروگاه در فاز اول حدود ۱۰ کیلومتر خط انتقال ۲۰ اینچ طراحی و اجرا شده است که پس از راه اندازی نیروگاه روزانه ۷ میلیون مترمکعب گاز صرف تولید برق خواهد شد.

کلنگ ساخت نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس در دولت نهم زمین زده شد، اما به رغم سال های پردرآمدی کشور از فروش نفت، گام جدی در ساخت این نیروگاه در آن زمان برداشته نشد.

بی توجهی به اجرای این طرح مهم و زیربنایی حوزه انرژی در آن زمان موجب شد که برآورد هزینه اجرایی طرح از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در آن به بیش از چهار برار در مقطع فعلی افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی با این نگاه و در راستای زمینه سازی برای تسریع در اجرا و تکمیل طرح ساخت نیروگاه هریس، امروز با همراهی جمعی از مدیران استانی میزبان مردم خونگرم این شهرستان بود.

خبر جدید  توزیع ۵۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تبریزی

مجید خدابخش پس از بازدید از وضعیت جاری و پیشرفت فیزیکی طرح نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس با اشاره به اهتمام جدی دولت برای اتمام این طرح راهبردی گفت: این نیروگاه در صورت بهره برداری، ظرفیت صادرات برق به کشورهای همسایه را دارد.

وی اظهار کرد: نیروگاه هریس یکی از پروژه های اساسی و مورد نیاز منطقه است که پس از تکمیل علاوه بر تامین برق مورد نیاز استان، امکان صادرات برق را نیز فراهم می آورد.

وی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این نیروگاه، صنایع جدید در منطقه ایجاد و موجب جذب سرمایه‌گذاری و توسعه و رونق منطقه خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه این نیروگاه توسط بخش خصوصی در حال ساخت است، اظهار کرد: این نیروگاه با سرمایه اولیه ۳۲۰ میلیون یورو در حال ساخت بوده و تمامی تجهیزات این واحد صنعتی خریداری و از آذر ماه امسال نیز نصب آن شروع شده است.

خدابخش همچنین با اشاره به تخصیص ۲۶۶ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه، گفت: برآورد مجموع هزینه احداث این نیروگاه ۱۲هزار میلیارد ریال است که با افتتاح فاز اول آن در سال آینده، ضمن تامین برق پایدار منطقه و اتصال به شبکه ملی، تعداد ۱۰۰ نفر از افراد متخصص نیز به کار مشغول می شوند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: احداث نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۷۵۰ میلیارد ریال و ۲۳۵ میلیون یورو از سال ۹۴ شروع و در سال ۱۳۹۷ فاز اول آن به بهره برداری می رسد.

خبر جدید  مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی: سال آینده ۱۰۰۰ واحد مسکن مددجویی ساخته می شود

کیومرثی، مدیر اجرایی طرح ساخت نیروگاه نیروگاه هریس نیز گفت: نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس در زمینی به وسعت ۸۱ هکتار احداث می شود که ۶۱ هکتار برای خود نیروگاه و ۲۰ هکتار برای احداث پست ۴۰۰ کیلوولت جهت انتقال انرژی برق تولیدی این نیروگاه به شبکه اختصاص یافته است.

وی افزود: با نصب ۲ توربین کلاس ‘اف’ سازگار با محیط زیست نیروگاه برق هریس در دو فاز، در هر واحد گازی ۳۱۰ مگاوات و هر واحد بخار ۱۸۰ مگاوات برق تولید می شود.

کیومرثی اضافه کرد: با اجرایی شدن این پروژه فرصت شغلی برای ۵۰۰ نفر در دوره اجرا و برای ۱۰۰ نفر در دوره بهره برداری فراهم می شود.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی نیروگاه یکهزار مگاواتی هریس با تجهیز کارگاه و با عقد قرارداد با پیمانکاران از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

مدیر اجرایی طرح ساخت نیروگاه برق هریس گفت: در حال حاضر نیروگاه در مرحله نصب توربین ها و جانمایی سازه های محل نصب توربین ها می باشد و کل پروژه در این فصل فعال و با پیشرفت فیزیکی حدود ۲۰ درصد در حال احداث است.

در همین حال ناظران محلی معتقدند که بهره براری از نیروگاه یکهزار مگاوتی برق هریس علاوه بر رفع نیازهای جدید برق در آذربایجان شرقی، در رفع محرومیت شهرستان هریس نیز از طریق ایجاد حدود ۶۰۰ فرصت شغلی مستقیم و بیش از یک هزار فرصت شغلی غیرمستقیم، نقش بسزایی ایفا خواهد کرد.

خبر جدید  توسعه و تحکیم مناسبات اقتصادی و فرهنگی با همسایگان شمالی کشور

فرماندار هریس نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ترکیب اشتغال در هریس تا به امروز بر پایه دامداری و کشاورزی بوده است، اظهار کرد: غیر از چند باب مغازه موجود در شهر هریس تاکنون تغییر بنیادینی در اقتصاد این شهرستان رخ نداده بود.

صابر تقویمی افزود: ایجاد صنعت انرژی در هریس در قالب احداث نیروگاه برق یکهزار مگاواتی، گزینه های جدیدی از اشتغال و تولید را برای مردم شهرستان فراهم می کند.

وی یادآور شد: توربین هال و ژنراتور نیروگاه با ۷۲۰ تن وزن، پس از ۸۰ روز از بنادر جنوب به محل نیروگاه رسیده، عملیات اجرایی با قدرت تمام در حال انجام است و بنا بر اعلام مجری طرح، فاز اول نیروگاه به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات سال آینده بهره برداری می شود.

فرماندار هریس با اشاره به خوشحالی بی حد و حصر مردم هریس از عملیاتی شدن ساخت نیروگاه و ایجاد افق های جدید اشتغال و توسعه در سایه آن گفت: مردم از فرط خوشحالی چندین راس گاو و گوسفند بر سر راه محموله توربین و ژنراتور قربانی کرده اند.

شهرستان هریس با حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت در ۶۵ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری جمهوری اسلامی ، تاریخ انتشار ۱۲دی ۹۶، کدمطلب:۸۲۷۸۳۶۴۸، www.irna.ir

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)