امروز: یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ -
کد خبر: 1106تاریخ انتشار : 12:44:09 - چهارشنبه 7 فوریه 2018

نرخ باسوادی در آذربایجان شرقی ۸۴.۷ درصد است

نرخ باسوادی در آذربایجان شرقی ۸۴.۷ درصد است

به گزارش خبرنگار مهر، داریوش شمس چهارشنبه در جمع خبرنگاران  نرخ باسوادی جمعیت شش سال به بالاتر کشور را ۸۷.۶ درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس آمار و نتایج  سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی آذربایجان شرقی نیز  ۸۴.۷ درصد برآورد شده است. وی با اشاره به اجرای طرح های آماری در سطح آذربایجان شرقی […]

به گزارش خبرنگار مهر، داریوش شمس چهارشنبه در جمع خبرنگاران  نرخ باسوادی جمعیت شش سال به بالاتر کشور را ۸۷.۶ درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس آمار و نتایج  سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی آذربایجان شرقی نیز  ۸۴.۷ درصد برآورد شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح های آماری در سطح آذربایجان شرقی افزود: ۲۳طرح آماری با هزینه ۱۰ میلیارد ریال در استان آذربایجان شرقی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی اجرا شده است که از جمله آنها می توان به طرح شاخص قیمت، طرح نیروی کار، آمارگیری از کارگاه های صنعتی، باغداری و دامداری، هزینه درآمد شهری و روستایی، بررسی تطبیقی شهرستان های استان از نظر واحدهای مسکونی از دید سرشماری اشاره کرد.

شمس در ادامه  بر اساس سرشماری سال ۹۵ در مورد تناسب جمعیت زنان و مردان استان آذربایجان شرقی  خاطر نشان کرد: ۵۱ درصد جمعیت استان را مردان و ۴۹ درصد را زنان تشکیل می دهد و در حالت کلی جمعیت استان آذربایجان شرقی سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۵۲ نفر است.

خبر جدید  مسئولان در استفاده از کالای ایرانی پیش‌قدم شوند

وی نرخ رشد جمعیت کشور در بازه زمانی پنج ساله ۹۰ تا ۹۵ را ۱.۲۴ درصد اعلام کرد و افزود: نرخ رشد جمعیت استان آذربایجان شرقی ۰.۹۷ است و براساس این سرشماری ۴.۸۹ درصد از کل جمعیت کشور در استان آذربایجان شرقی ساکن هستند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه با مقایسه هزینه های خوراکی وغیر خوراکی یک خانوار شهری و روستایی اظهارداشت: متوسط هزینه های خوراکی وغیر خوراکی یک خانوار شهری ۲۴۸.۵میلیون ریال و متوسط هزینه های خوراکی وغیر خوراکی یک خانوار روستایی ۱۹۳.۶میلیون ریال است.

خبر جدید  موسیقی عاشیقی در خواستگاهش رو به فراموشی است

شمس در مورد متوسط  درآمدهای خانوار شهری و روستایی نیز خاطرنشان کرد: متوسط درآمد سالیانه یک خانوار شهری ۳۰۶.۲ میلیون ریال و متوسط  درآمد سالیانه یک خانوارروستایی ۲۳۴.۲میلیون ریال است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش درآمد سالانه یک خانوار روستایی گفت: بر اثر خشکسالی های مستمر در طی سال های اخیر در آمدهای روستایی از این امر تاثیر پذیر بوده و این موضوع کاملا مشهود است به گونه ای که درآمدهای یک خانوار روستایی ۱.۱درصد کاهش داشته است.

بخش دیگری از آمارهای ارائه شده معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در مورد میزان شهرنشینی در کشوربود که وی با مقایسه جمعیت شهری  و روستایی کشور ادامه داد : میزان شهر نشینی در کشور ۷۴ درصد و در استان آذربایجان شرقی  ۷۲ درصد استخراج شده است و طبق آمار به دست آمده استان آذربایجان شرقی یک استان مهاجرفرست بوده و سهم مهاجرت این استان ۳.۷ درصد است.

خبر جدید  «طرح مسیرگشایی خیابان ارتش و انتقال مجموعه پادگان» عیدانه دهه مبارک فجر به شهروندان

شمس در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تعداد واحد های مسکونی خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۱۵۹ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که ۱۵۳هزار و ۶۱۲ واحد منزل مسکونی  معادل ۵.۶ درصد از این واحدهای مسکونی خالی از سکنه است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج به دست آمده   شاخص آپارتمان نشینی  در نقاط شهری  ۴۳.۷۰ درصد و در نقاط روستایی ۴.۲۱ درصد است.

 

 

0/5 (0 نقد و بررسی)