کد خبر: 51985تاریخ انتشار : ۱۱:۲۲:۵۶ - جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷

جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام در آذربایجان شرقی

تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با برتری مقابل پدیده مشهد به صدر جدول لیگ برتر صعود کرد

جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بهداد تصریح کرد: در طول یک ماه اخیر بیش از ۳۰۰۰راس دام زنده در شهرستان های آذربایجان شرقی بدون مجوزهای لازم با احتمال قاچاق در حال خروج از استان بود که توسط همکاران دامپزشکی مستقر در پست های قرنطینه با همکاری پلیس راه و نیروی انتظامی کشف و برای تعیین تکلیف پس از تشکیل پرونده به مقامات قضایی جهت صدور احکام ارجاع داده شد.
جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام در آذربایجان شرقیوی گفت: با توجه به وجود سیستم یکپارچه قرنطینه دامپزشکی و تلاشهای شبانه روزی همکاران اداره کل دامپزشکی در مرزهای جلفا و نوردوز هیچگونه قاچاق دام از طریق مرزهای استان آذربایجان شرقی وجود ندارد و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوکی خودروی حمل دام زنده متوقف و مدارک لازم بررسی می شود.
وی افزود: در حال حاضر به دلیل اینکه در فصل واکسیناسیون تب برفکی قرار داریم و احتمال شیوع انواع بیماری های دامی از جمله تب برفکی در کشور وجود دارد، اداره کل دامپزشکی استان از هر گونه صدور مجوز ورود و خروج دام زنده به استان برای کنترل بیماری بیماری تب برفکی ممانعت می کند مگر اینکه دوره ۱۴روزه بعد از واکسیناسیون در گله واکسینه شده طی شده باشد.
مدیرکل دامپزشکی استان همچنین گفت: دامداران به هیچ عنوان دامهای مجهول الهویه و بدون مشخصات را وارد گله و دامداری خود نکنند تا از انتشار انواع بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام جلوگیری شود..
دکتر بهداد افزود: با توجه به آغاز طرح واکسیناسیون دام سنگین در استان که تا ۴۰روز کاری ادامه خواهد داشت، از دامداران و روستائیان درخواست می شود با اکیپهای دامپزشکی همکاری های لازم را داشته باشند و با پرداخت هزینه واکسن تمامی دامهای سنگین خود (گاو و گاومیش) را در برابر این بیماری واکسینه کنند تا شاهد خسارتهای اقتصادی جبران ناپذیر ناشی از این بیماری در ماه های آینده نباشیم.


منبع :: http://tabriz.iribnews.ir