کد خبر: 53073تاریخ انتشار : ۱۸:۵۴:۵۵ - یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

رشد ۵۲ درصدی ارزش کالاهای صادراتی آذربایجان شرقی

ارزش صادرات کالا از مبادی گمرکی آذربایجان شرقی در سال ۹۷ نسبت به سال پیش از آن ۵۲ درصد افزایش یافت.

رشد ۵۲ درصدی ارزش کالاهای صادراتی آذربایجان شرقی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی ، ناظرگمرکات آذربایجان شرقی گفت: دو میلیون و ۱۴۶هزار و ۵۸۸ تن کالا به رشد 52 درصدی ارزش کالاهای صادراتی آذربایجان شرقیارزش بیش از یک میلیارد و ۸۷۳ میلیون دلار پارسال از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که از لحاظ ارزش ۵۲ درصد و از حیث وزن ۴۳ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.
اورنگی افزود: عمده گروه کالاهای صادره از گمرکات استان شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار، چدن آهن و فولاد به ارزش ۳۰۳ میلیون دلار، سوختهای معدنی روغنهای معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها به ارزش ۱۹۹میلیون دلار، میوههای خوراکی پوست و مرکبات به ارزش ۱۸۹ میلیون دلار بود.
وی ادامه داد : فرآوردههای غلات به ارزش ۸۸ میلیون دلار، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها به ارزش ۸۶ میلیون دلار، شیشه و مصنوعات شیشهای به ارزش ۷۸ میلیون دلار، مس و مصنوعات از مس به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دلار، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد به ارزش ۶۸ میلیون دلار وشکلات و شیرینی به ارزش ۶۰ میلیون دلار دیگر اقلام صادر شده از گمرکات استان در سال گذشته بود.
وی اضافه کرد: بیشترین صادرات از گمرکات استان در سال ۹۷ به ترتیب به کشورهای ترکیه با ۵۵۸ میلیون دلار، عراق با ۵۰۶ میلیون دلار، ارمنستان با ۱۱۱ میلیون دلار، آذربایجان با ۱۱۰ میلیون دلار و گرجستان با ۱۰۹ میلیون دلار اختصاص داشته است .
ناظرگمرکات آذربایجان شرقی میزان واردات کالا از گمرکات استان را در سال گذشته ۳۱۵ هزار و ۱۵۹ تن به ارزش بیش از ۹۷۴ میلیون دلار اعلام کرد که از لحاظ وزن ۳۶ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد کاهش نشان می دهد.
وی افزود: عمده کالاهای وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی ، توتون و تنباکو ، وسایل نقلیه ، گوشت ، چوب و اشیاء چوبی ، کاغذ و مقوا و محصولات شیمیائی بوده است.
وی خاطر نشان کرد: در همین مدت، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر از گمرکات استان تردد کردهاند که نسبت به مدت زمان مشابه مسافرین خروجی ۱۸ درصد و مسافران ورودی ۲۶ درصد افزایش داشته است .


منبع :: http://tabriz.iribnews.ir